主催: (財)アートオリンピア 共催: 人間国宝美術館 協力: よしもとアートエンタテインメント 協賛: 豊島区 後援: 東京都 国際芸術コンペティション「アートオリンピア」

Art Olympia 2017 Result《Student》

 

《Student》4th~6th

 

※Unauthorized reproduction prohibited

《The 4th Place-Student》

Hasunuma Yuki(Japan)
「For lost thing I」

《The 5th Place-Student》

Andrea Garcia Vasquez(Germany)

「Jan. 20 2017」

《The 6th Place-Student》

Tanaka Miho(Japan)

「An etude - connecting destiny」

 

《Student》

Jury and committee's special awards

 

《Hiroshi Senjyu Jury Award》

Zendana Hisatoshi(Japan)

「Quadruped」

《Akira Tatehata Jury Award》

Hashimoto Daisuke(Japan)

「resting」

《Toyomi Hoshina Jury Award》

Morita Aya(Japan)

「The Annunciation-Maria-」

《Aomi Okabe Jury Award》

Devan Kallas(USA)

「SNeglected sanctuary」

《Akiko Endo Jury Award》
Inoue Mayuko(Japan)
「Where the cleaning tool is standing」
《Brett Littman Jury Award》

Tanaka Miho(Japan)

「An etude - connecting destiny」

《Chu Teh-I Jury Award》

Andrea Garcia Vasquez(Germany)

「Jan. 20 2017」

《Kara Vander Weg Jury Award》

Raffaella Freyre Ortiz(Mexico)

「Lost Battle」

《Florence Derieux Jury Award》
《Simon Njami Jury Award》
zi xian zhang(Taiwan)
「Let's Go Home And Make Some Discussion」
《Executive Committee Award》

Hasunuma Yuki(Japan)

「For lost thing I」

《Executive Committee Award》
Fanny Farkas(Hungary)
「The View from Tram no. 2」
《Executive Committee Award》

Kathia St.Hilaire(USA)

「Style #4」

《Executive Committee Award》

RIME EL HARROUNI(Morocco)

「Medina Souk」

 

Student ≪Finalist Award≫

 

Alex Close(Canada)

Amna Suheyl(Pakistan)

Chowon Kim(USA)

Fukagawa Yuki(Japan)

Hyun Jung Ji(USA)

Mitsuoka Tatsuya(Japan)

Osugi Shoko(Japan)

Wakino Aya(Japan)

Yamanouchi Yosuke(Japan)

Yen Yin Lin(Taiwan)


Student ≪First-round Winner Award≫

 

Aidan Wallace(Germany)

Antoinette Belin(Germany)

Dong Hwi Hahm(USA)

Eintzi Korona(Greece)

Fabiana Comas(Venezuela)

Hyowon Kim(Germany)

Ido Katsuya(Japan)

Ito Haruka(Japan)

Jennielle Gernale(Philippines)

Kakei Yukari(Japan)

Kato Saeri(Japan)

KUNITO(Japan)

Nina Demski(Germany)

Omura Shu(Japan)

Robyn Day(USA)

Sakiyama Hanae(Japan)

Shiga Laeta(Japan)

Shijing Shen(UK)

Siyuan Ma(Singapore)

Uchral Nyambold(Spain)

Yamashita Natsumi(Japan)

ying-jia lou(Taiwan)

Yu Rong Huang(Taiwan)

Yuan Xu(Germany)


Click Here

 

Art Olympia 2019 Result

Art Olympia 2015 Result

 

Top >>